Cestovní pojištění v těhotenství
Cestování v době těhotenství vyžaduje speciální připojištění, někdy je podmínkou společné uzavření cestovního pojištění, někde lze těhotenství pojistit i zvlášť. Protože se jedná o specifický zdravotní stav, je třeba věnovat výběru pojištění velkou péči. Základní péče je však zahrnuta již v běžném cestovním pojištění a maminky tak nemusí připlácet.
Cestování v těhotenství je vždy rizikové
Cestování v době těhotenství může být rizikové, zejména v případě vyšších stupňů těhotenství a při cestách do méně rozvinutých zemí. Před cestou je nezbytná návštěva gynekologa a podrobná konzultace cestovních plánů i možných rizik a jejich řešení. V mnoha zemích může být i relativně banální onemocnění či komplikace v těhotenství vážný problém. Při plánování cesty je třeba vždy dobře zvážit své možnosti. Na pojištění lékařské péče se také nevyplatí šetřit.
Kdy lze sjednat pojištění?
Prakticky všechny pojišťovny poskytují pojištění pouze do 7. měsíce těhotenství, v případě rizikového těhotenství je však pojištění prakticky nemožné. I v EU se vyplatí sjednat těhotenské připojištění, protože vzájemná úhrada těhotenské péče se řídí obvyklou péčí v dané zemi a ta je v mnoha případech oproti ČR výrazně omezena. Pokud se tedy chcete vyhnout zvýšeným nákladům, může vám připojištění výrazně pomoci.
Co pojištění nehradí?
Drtivá většina pojištění nepokrývá neobvyklé úkony přímo spjaté s těhotenstvím, běžná těhotenská péče je však krytá často již v základním pojištění, avšak pouze do 7. měsíce. Obvykle nejsou kryty výlohy na potrat, porod, umělé oplodnění či sterilizaci.