Norsko

O zemi

Norsko patří mezi skandinávské státy, které je velmi frekventovanou turistickou oblastí. Oproti jižanským státům vám nabídne příjemný a čistý vzduch, ideální pro aktivní dovolenou a poznávání této nádherné země. Můžete se těšit na fjordy, národní parky, řeky i známé města. Spousta lidí zajímá půlnoční světlo ("Midnight Sun").

Norsko nebo Norské království najdete ve Skandinávii na severu Evropy. Svou rozlohou je 8. největším státem v Evropě. Sousedí se Švédskem, Finskem a Ruskem, se kterým vede spory o linii teritoriálních vod v Berentsově moři. Jde spíše o hornatou zemi, kde se nachází také dva ledovce, které každoročně lákají tisíce turistů. Norsko by mohlo být stejně jako Finsko nazýváno „zemí tisíce jezer“. V Norsku platí dědičná parlamentní politika, jehož hlavou je král Harald V. Norsko má podobně jako další skandinávské země aktivní politiku ochrany životního prostředí. Jde o velmi rozvinutý stát, který se zaměřuje na rybolov, těžbu dřeva, ropy, zemního plynu a dalších nerostných surovin. 

Safety index pro tuto zemi je 61 %, což je velmi dobré.

Zdravotní péče a náklady

Pokud budete nuceni vyhledat v Norsku zdravotní péči, můžete se setkat se dvěma naprostými kontrasty. Velmi záleží na oblasti, kde se právě nacházíte. Pokud budete ve větším městě, můžete dostat špičkovou péči a ošetření od specialistů s moderními technologiemi. Na druhé straně se můžete setkat s otřesnou péčí praktických lékařů v menších lokalitách a vesnicích.

Pokud zrovna nepotřebujete na pohotovost, je nutné nejprve praktickému lékaři zavolat a až po jeho posouzení určí, zda je nutné vás vidět a objedná vás. Můžete k němu přijít i bez objednání, ale nemusí vás přijmout.

Regulační poplatek za návštěvu praktického lékaře je 140 norských korun.

Norský přístup ke zdravotní péči se dá shrnout do věty: „Co se může vyléčit samo, ať se vyléčí samo, léky – a to jakékoliv – nasazovat jen když se už na vyřešení situace samovolnou cestou spoléhat opravdu nedá“.

Při cestě do Norska se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění mít uzavřeno i cestovní připojištění, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.).

Ceny:

  • stomatologické ošetření: 1500 - 2000 NOK (plomba), 8 -10 000 NOK (korunka), složitější zákroky až 20 000 NOK

Očkování

Při cestě do Norska není žádné povinné očkování. Mezi doporučená patří virová hepatitida A a B, tetanus, záškrt, spalničky, klíšťová encefalitida.

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Norska bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního dokladu nebo platného občanského průkazu. Doporučujeme dětem a mladistvým do 15-ti let vlastnit svůj cestovní doklad. Pokud bude dítě zapsáno v cestovním dokladu u jednoho z rodičů, nemusí to být někdy dostatečné.

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží. Na webových stránkách toll.no můžete prostudovat podmínky pro cestování. Např. v hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. 25.000 NOK. Vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře. Najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu. 

Doprava do Norska

Cestovat můžete letecky nebo autem přes mosty nebo trajektem z Německa do Dánska, a dále přes mosty nebo trajektem z Dánska do Švédska. Trajekty převážejí nejenom auta, ale také autobusy a někde i vlaky. Cestování autem může být opravdu dobrodružným zážitkem, kdy vás příroda bude lákat zastavit a kochat se krajinou. Auto je velmi praktické také na cestování po Norsku. Relativně snadno se všude dostanete. Rychlostní dálnice jsou však okolo Osla a pak už ne.

Vlaková doprava je finančně dost náročná, proto je málo využívaná. Existuje trasa z ČR – Berlín – Hamburk – Kodaň - Malmo (Švédsko). Vlaky do Skandinávie bývají často plně obsazené, takže se vyplatí sehnat si včas i místenku. Nejspolehlivějším nástrojem ke hledání vlakových spojení v Evropě jsou tradičně stránky německých drah Deutsche Bahn.

Autobusová doprava je mnohdy ještě zrádnější a nevyzpytatelnější, než cesta vlakem.

Letecká doprava je v dnešní době asi nejpopulárnějším kompromisem rychlosti, pohodlí a ceny. Z Prahy létají přímé letecké spoje nejen do Osla, ale jednou či dvakrát týdně i do Bergenu, Trondheimu či Stavangeru. Ceny různých spojů se přitom liší několikanásobně či až o celý řád. Pokud si najdete opravdu výhodný spoj, můžete se dostat až doprostřed Skandinávie třeba i za méně než 1 500 Kč (běžně spíše kolem 130 € a výše).

Doprava v Norsku

Dávejte si pozor na rychlost. Jízda v Norsku autem je někdy zdlouhavá, neboť maximální povolená rychlost na dálnicích je 90km/hod a na ostatních silnicích 80km/hod. V Norsku je 23 000 km státních silnic a 16 000 km provinčních silnic.

Cesty v Norsku jsou však ve velmi dobrém stavu, takže pokud vás neodradí nízká rychlost, budete si užívat krásných výhledů a na rovném povrchu silnic.V horách se však někde musí počítat s úzkými silnicemi s horším povrchem. Díky horskému terénu a nespočetnému množství fjordů je v Norsku mnoho mostů, tunelů a přejezdů trajektem, kde se většinou platí poplatky.
 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Norsko

Tabulka obsahuje ceny potravin Norsko v roce 2015
Potravina Průměrná cena v NOK Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 15,00 NOK 48,40 CZK
Chleba 500g 24,20 NOK 78,10 CZK
Rýže 1kg 23,10 NOK 74,30 CZK
Vejce 12ks 32,30 NOK 103,90 CZK
Sýr 1kg 92,60 NOK 298,30 CZK
Kuřecí prsa 1kg 112,30 NOK 361,70 CZK
Jablka 1kg 23,10 NOK 74,40 CZK
Pomeranče 1kg 22,30 NOK 71,80 CZK
Rajčata 1kg 29,00 NOK 93,40 CZK
Brambory 1kg 16,00 NOK 51,50 CZK
Salát 1 hlávka 18,20 NOK 58,60 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Norsko

Norsko se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ F

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 230 V

Frekvence: 50 Hz

Oficiální název pro tento typ zásuvek je "Schukostecker", přezdívaný zkráceně "Schuko".

Dvojice kulatých kolíků se zemním spojem bočními pásky s enazývá tzv. systém Schuko - Schutzkontakte. Průměr kolíků je 4,8 mm.

Zásuvky F lze použít ve spojení se zástrčkou C nebo E , avšak pozor, poté nefunguje ochranný vodič.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

69%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

4/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

4 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 NOK (Norwegian Krone) = 3,22 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama