Maroko

Maroko je stát, který se rozprostírá na severozápadě afrického kontinentu. Marocká krajina je nejvíce ovlivněna třemi aspekty – pohořím Atlas, Sahara a atlantským pobřežím. Maroko je konstituční demokratickou a sociální monarchií. Ve skutečnosti má však největší vliv na rozhodující otázky sám král, který je hlavou státu, vrchním velitelem ozbrojených sil a zároveň i duchovní hlavou muslimského obyvatelstva. Má nejvyšší zákonodárnou moc, protože schvaluje všechny zákony usnesené parlamentem, jmenuje ministry, může rozpustit parlament a vyhlásit výjimečný stav.

Maroko se zaměřuje na lesnictví a zemědělství. Nejdůležitějšími pěstovanými plodinami jsou subtropické ovoce (z toho 55 % všech ovocných sadů připadá na olivovníky, dále pak datle, citrusy, opuncie), zelenina a obiloviny (ječmen, pšenice,kukuřice, aj.). 

Safety index je 52 %, což je velmi dobré číslo. V Maroku je bezpečno. Pravidla oblékání zde nejsou tak přísná, jako v jiných arabských zemí a hlavně ve velkých městech jsou lidé velmi tolerantní a liberální. Vyšší pozornost se doporučuje ve městech Tetouan, Tanger a na hraničním přechodu ze španělské Ceuty. Zejména v těchto místech a na tržištích i ostatních měst je třeba dávat pozor na kapesní zloděje a dobře střežit své doklady, peníze, příruční a cestovní tašky.

Zdravotní péče a náklady

Podle dohody, uzavřené mezi Českou republikou a Marockým královstvím, poskytují státní zdravotnická zařízení v Maroku nezbytné první lékařské ošetření českým turistům zdarma. Vybavení a úroveň těchto zařízení však vyhovuje pouze základnímu ošetření. Ve vážnějších případech je vhodnější vyhledat lékařskou pomoc na specializované soukromé klinice, kde se náklady na jeden pobytový den pohybují kolem 100,- USD. Doporučujeme českým turistům, aby před svou cestou do Maroka uzavřeli speciální zdravotní pojištění pro zahraničí.

Pokud se budete jako individuální turista detailně připravovat na cestu, rozhodně si dejte záležet na vaší lékárničce. Kromě klasických léků, jako jsou léky proti nachlazení, aspirin, desinfekce apod., je důležitý lék proti průjmům a rehydratační směs, což je prevence před dehydratací, k níž může dojít v důsledku průjmu. Rozhodně nepijte vodu z vodovodů, kupujte jen balenou vodu a kontrolujte uzávěr. Ovoce omývejte také balenou vodou. Pozor si dávejte i při čištění zubů a sprchování.

Očkování

Do Maroka není povinné žádné očkování. Budete-li ale cestovat individuálně i po odlehlých částech, určitě se doporučuje alespoň očkování proti hepatitidě A, B, tetanu a tyfu. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité informace před cestou

Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území. Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahující dobu pobytu 90 dnů. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1.1.2005 bez rozlišení účelu pobytu.

Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu – za minimální částku se zpravidla považuje 20,- USD na osobu a den, konkrétní suma však závisí na konkrétních okolnostech konkrétního cestovatele. Přihlašovací povinnost v Maroku plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Maroka, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Můžete se vám stát, že ztratíte anebo vám někdo ukradne pas. Potíže s tím spojené můžete minimalizovat, pokud jste si ho předem zkopírovali a máte jeho kopii. Kopie se doporučují i u letenek či dalších dokladů. 

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Maroko

Tabulka obsahuje ceny potravin Maroko v roce 2015
Potravina Průměrná cena v MAD Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 7,00 MAD 17,80 CZK
Chleba 500g 4,10 MAD 10,60 CZK
Rýže 1kg 12,10 MAD 31,00 CZK
Vejce 12ks 12,00 MAD 30,70 CZK
Sýr 1kg 63,30 MAD 162,00 CZK
Kuřecí prsa 1kg 37,50 MAD 95,90 CZK
Jablka 1kg 12,50 MAD 32,10 CZK
Pomeranče 1kg 6,50 MAD 16,50 CZK
Rajčata 1kg 5,00 MAD 12,90 CZK
Brambory 1kg 4,40 MAD 11,20 CZK
Salát 1 hlávka 3,60 MAD 9,30 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Maroko

Maroko se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ C

Typ E

Napětí: 127 V, 220 V

Frekvence: 50 Hz

S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.

U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.

Napětí: 127 V, 220 V

Frekvence: 50 Hz

Zásuvka typu E (tzv. francouzský typ) je tvořena dvojicí zdířek pro fázový a nulový vodič a zemnicím kolíkem. Při pohledu na zásuvku zepředu je fázový vodič připojen do levého otvoru, nulový vodič je vpravo (to platí u instalací v ČR, ale v Rusku a státech bývalého SSSR na to nelze spoléhat). Průměr všech kolíků je 4,8 mm. 

V České republice i ve větší části Evropy se dnes většina elektrospotřebičů, které vyžadují zemnění, prodává s hybridní zástrčkou kombinující typ E a F. Ta má dva kulaté kolíky o průměru 4,8 mm s roztečí 19 mm a zemnicí otvor krytý plíškem, který přechází do pásku na horní straně. Obdobný pásek je i na spodní straně. Hybridní zástrčku typu E/F lze bezpečně použít do zásuvek typu E i F.
Poznámka: Zástrčky typu E/F (případně E) lze zasunout i do některých zásuvek jiných typů (C, H, J, K, L), nebude však fungovat zemnění, které u tohoto typu plní důležitou ochrannou funkci.

Do obou typů těchto zásuvek lze použít vidlici typu C, která se běžně používá u spotřebičů s dvojitou izolací.

Zásuvky typu E a F jsou si podobné a společně jsou rozšířeny především v Evropě a v Africe, ale také v části Asie.

Zásuvky typu E lze použít též ve spojení se zástrčkou typu C, a naopak zástrčky E lze použít do zásuvek F (POZOR: poté nefunguje zemnění).

Doprava

Letět do Maroka je bezpochyby ta nejlepší a nejméně náročná varianta. Pryč jsou doby, kdy ceny letenek pro Čechy byly značně vysoké. Cena zpáteční letenky se pohybuje od 2 500 - 6 000 Kč. Pravdou je, že z Prahy přímé letecké spojení neexistuje (pouze s přestupem například ve Frankfurtu, Paříži, Mnichově či v Madridu). Pokud se ovšem umíte vzdát komfortu letu z Prahy a objevili jste výhody nízkonákladových společností, u kterých si můžete lety do Maroka koupit doslova za hubičku, můžete využít tuto, podle mne nejlepší variantu.

Lodní přeprava do Maroka je dostupná lodními trajekty ze Španělska na trasách Malaga a Almérie do španělské enklávy Neplila, dále z přístavu Algeciras do španělské enklávy Cueta nebo z přístavu Tarifa do marockého Tangeru.

Vlaková doprava není v Maroku příliš rozšířená. Klimatizované rychlíky jsou spolehlivé, pohodlné a rychlé. Jezdí na trase Casablanca – Rabat – Kénitra a na trase mezi letištěm Mohammeda V. a Casablancou. K dispozici jsou i noční lehátkové rychlíky. Jízdní řády najdete vyvěšeny na nádražích a v turistických kancelářích. Vlaky jezdí i do Fésu, Oujdy, Tamgeru, Asilahu a Marrákeše.

Naopak nejrozšířenějším způsobem dopravy je autobusem.  Je levná a patří k nejčastěji používané dopravě místních obyvatel. Provozuje ji několik soukromých společností. K nejkvalitnějším přepravcům patří společnosti CTM a SATAS, nabízející kvalitní vozový park a pravidelný jízdní řád. Budete-li cestovat s jinou společností, nemusí být dodržován jízdní řád a autobusy také nezastavují na všech zastávkách. Autobusy jsou většinou pomalé, ale mají zavedeny i noční spoje. Pokud se pro autobus rozhodnete, nezapomeňte ještě před jeho příjezdem mávnout, aby vám zastavil.

O Maroku

Maroko patří mezi vyspělejší státy Afriky a českým turistům není cizí. Můžete zde poznávat dávnou historii a okázalou kulturu, ale také si dát do těla při vysokohorské turistice, zajít si zaplavat do moře nebo se vypravit do pouště. Země nabízí opravdu pestré vyžití a není od nás tak daleko. Většina turistů velmi dobře zná hlavní město Casablancu, která patří mezi moderní velkoměsto, kde se skvěle nakupuje. Dalším místem je Marrakéš, kde si kromě oblečení můžete zakoupit spoustu delikates k jídlu a trhy s jídlem jsou nekonečné. Přímo z Marrakéše pak můžete pěšky vyrazit na nejvyšší horu severní Afriky Tupkal. Pokud vás láká sušší vzduch zajeďte si osady Merzouga, kde se můžete projít časně ráno v písečných dunách

 

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

52%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

2/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

1 MAD (Moroccan Dirham) = 2,56 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama