Kuba

Kuba je největší ostrovní stát v Karibiku, který velmi často láká lecjakého turistu. Těšit se můžete na bělostné pláže, vášnivou hudbu i tanec, na jejich proslavené doutníky nebo rum.  V neposlední řadě zde také pobýval známý spisovatel Ernest Hemingway, kterého tato země nemálo inspirovala ve své umělecké tvorbě. Tato země opravdu nabízí mnoho a je milována právě pro nádherné pláže, vodopády, korálové útesy, ale také bezprostřednost obyvatel, kteří se chovají spontánně a stejným způsobem si užívají život. Tři čtvrtiny turistů nakonec zamíří na pláže luxusního Varadera, které nabízí právě zábavu a rušnou atmosféru. Pokud máte rádi potápění budete přímo nadšeni ostrůvky Cayo Coco a Cayo Largo. 

Zdravotní péče a náklady

Zdravotní péče na mezinárodních klinikách je na velmi dobré úrovni, ale je také drahá. Po turistech je vyžadováno uzavřené cestovní pojištění. Pokud jej nebudete mít zařízené, budete mít možnost si jej sjednat přímo na letišti. V případě ošetření si schovejte veškeré dokumenty, které po návratu do Česka zašlete zdravotní pojišťovně. Orientační částka za lékařské ošetření je 50 CUC, tedy přibližně 1000 Kč.

Kuba disponuje cca 65 000 lékaři. Patří mezi světové špičky v oblasti kardiochirurgie. Dále je velmi rozvinutá kosmetická a plastická chirurgie. 

Voda na Kubě není určená k pití a turisté by na ni mohli reagovat velmi citlivě. Určitě pijte pouze balenou nebo převařenou vodu, jinak by vás mohly postihnout žaludeční nebo střevní problémy.
V roce 2012 se po velmi dlouhé době na Kubě vyskytla cholera. Úřady potvrdily nejméně 51 nakažených, ale pouze jednoho mrtvého. O tom, kolik je na tom pravdy, můžeme pouze spekulovat.

Očkování

Turisté by se měli nechat očkovat proti hepatitidě A, tetanu a záškrtu. Pokud se budete zdržovat déle než 4 týdny doporučuje se očkování proti hepatitidě typu B, tyfu a vzteklině. Očkovat byste se měli ještě před odletem. 

Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.

Důležité rady před cestou na Kubu

Pro cestování na Kubu je nutné si sjednat vízum. Turistické vízum na 30 dnů si můžete zařídit osobně nebo si o něj zažádat v cestovní kanceláři. Pokud plánujete zůstat déle, než jeden měsíc, můžete si jej ještě o jeden měsíc prodloužit.

V posledních letech stoupá počet krádeží a loupežných přepadení. Buďte obezřetní nejen v noci, ale i za denního světla. Mezi nejrizikovější lokality patří centrum Havany a Malecónu. Kuba se stala střediskem „sexuální turistiky“, a přes veškerá opatření se jí dobře daří, což na sebe váže další kriminalitu. Doporučujeme všem turistům, aby se oblékali nenápadně, neukazovali drahocennosti a šperky, peníze měli uloženy na více místech a mezi více osob, nechodili jednotlivě, zejména pak ženy. Také si pro jistotu ofoťte datovou schránku cestovního dokladu a 2 pasové fotografie.

Safety index je 77 %, ale dle serveru numbeo.com, také zdůrazňují, že je věrohodnost nízká, z důvodů nedostatečnosti dat. 

Doprava na Kubě

Nejrychlejší a nejčastěji volenou dopravou na Kubu je letecky. Ceny za letenky jsou rozmanité řádově od 30 - 40 000 Kč. Stejně tak rozmanitá může být doba letu od 14 hodin až po 40 hodin, záleží na přestupech a návaznosti.

Co se týče dopravy po Kubě, tak byste před pár lety byli velmi překvapeni tzv. Camelloty, což byly návěsy k TIR nákladním automobilům, které sloužily k přepravě osob. Nyní už by měly být nahrazeny levnějšími čínskými autobusy. Co se týče vlakové dopravy, tak je Kuba poslední zemí s pravidelnou dopravou ve střední Americe a Karibiku. Nicméně nadšení z jízdy zřejmě nebudete, vzhledem k časté poruchovosti a častým zpožděním.

V případě zájmu o půjčení automobilu jsou ceny takové:

  • malý vůz = 60 CUC/den (do 7mi dnů), nad 7 dnů 55 CUC
  • střední vůz =75 CUC/den (do 7mi dnů), nad 7 dnů 70 CUC
     

Průměrné ceny potravin

Ceny potravin Kuba

Tabulka obsahuje ceny potravin na Kubě v roce 2015
Potravina Průměrná cena v CUP Průměrná cena v CZK
Mléko 1l 35,80 CUP 33,00 CZK
Chleba 500g 10,50 CUP 9,70 CZK
Rýže 1kg 22,10 CUP 20,40 CZK
Vejce 12ks 23,80 CUP 22,00 CZK
Sýr 1kg 97,20 CUP 89,70 CZK
Kuřecí prsa 1kg 100,00 CUP 92,30 CZK
Jablka 1kg 168,80 CUP 155,80 CZK
Pomeranče 1kg 19,30 CUP 17,80 CZK
Rajčata 1kg 22,20 CUP 20,50 CZK
Brambory 1kg 30,60 CUP 28,20 CZK
Salát 1 hlávka 13,50 CUP 12,50 CZK

Používané zásuvky

Elektrické zásuvky Kuba

Na Kubě se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):

Typ A

Typ B

Napětí: 110 V

Frekvence: 60 Hz

Zásuvka typu A má dvojí provedení zástrčky

  • starší provedení má oba kolíky stejně široké (lze použít i pro novější typ)
  • novější provedení má kolík ochranného vodiče o něco větší, takže zástrčku nelze do zásuvky vložit naopak - zvyšuje to bezpečnost (nelze použít pro starší typ)

Pozn. starší zástrčky pasují do novějších zásuvek, opačně to nefunguje, pouze s použitím redukce. U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚. Využít můžete univerzální cestovní adaptér.

 

Napětí: 110 V

Frekvence: 60 Hz

Jedná se o vylepšenou variantu zásuvky typu A. Vylepšením se rozumí přidání zemnícího kulatého kolíku na zástrčku, díky kterému zajistíme správné vložení zástrčky do zásuvky. Zemnící kolík má kulatý tvar nebo tvar písmene U a také je delší.

Tyto zásuvky mají několik typů:

  • první je klasické provedení,
  • druhé je ve tvaru T - pro lepší vložení zástrčky, které má plochý kolík natočený na 90°,

tento typ zásuvky můžeme dát na zeď s otvorem na zemnící kolík nahoře nebo dole

Cestovní adaptéry pro tento typ zásuvky:

  • Univerzální cestovní adaptér (se zemnícím kolíkem) - je vhodný k připojení elektrospotřebičů.

Obecně o zemi Kuba

Kuba patří mezi největší stát v Karibiku a je jednou z posledních zemí, kde vládne totalitní režim. Tato země disponuje opravdu rozmanitým terénem, proto je turisty tolik navštěvovaná. V největší oblibě jsou korálové útesy a atoly. Kromě hlavního ostrova ke Kubě patří přibližně 4 000 dalších malých ostrůvků. Označení ostrovu Isla, s sebou nese i záruku pitné vody, kdežto druhé označení Caya, jsou ostrovy bez pitné vody. Kuba je druhou nejchudší zemí Latinské Ameriky.

Země je sužovaná vleklou krizí řízení ekonomiky i firem, které byly zabaveny jejich vlastníkům. Hlavním zdrojem ekonomiky je těžba a zpracování niklu a kobaltu, také nafty. Zajímavostí je také neplacení daní ze mzdy s platností pro všechny zaměstnance. 

Úředním jazykem je španělština.

Podobné destinace

Rychlý přehled

Index bezpečnosti

72%
Procentuální vyjádření bezpečnosti v dané zemi. Nižší číslo vyjadřuje vyšší míru rizka nebezpečí.

Oblíbenost destinace

2/5
Vyjádření oblíbenosti destinace podle počtu turistických cest.

Minimální pojistné krytí

2 000 000 CZK
Jedná se o minimální doporučenou částku pojistného krytí na kterou je vhodné sjednat cestovní pojištění.

Aktuální kurz

100 CUP (Cuban Peso) = 92,30 CZK
Datum poslední aktualizace:
11.02.2015

Reklama