Indie nebo také Indická republika má miliardu obyvatel a patří mezi největší a nejlidnatější zemí světa. Z politického hlediska je označovaná jako největší demokratický stát. Je členem Commonwealthu, má jaderné zbraně a disponuje vlastním kosmickým programem. Její ekonomika vykazuje po Číně největší růst na světě. Je považována za regionální mocnost a jednu z potenciálních supervelmocí.
Indie má velké přírodní bohatství. Díky úrodné půdě a příhodnému klimatu má dobré podmínky pro pěstování velkého množství zemědělských plodin, produkce potravin a dalších surovin. Přesto se země potýká se značnou částí obyvatel žijících v chudobě, včetně velkého množství podvyživených dětí.
62% obyvatelstva se živí zemědělstvím. Mezi nejvýznamnější pěstované plodiny patří rýže, bavlna, juta, moruše, obiloviny (hlavně pšenice a proso), subtropické a tropické ovoce (banány, citrusy). Dále se pěstují fazole, mango, ořechy, čajovník, sezamová semínka a betelové ořechy.
Zdravotní péče a náklady
V roce 2000 se Indie ocitla na 112. místě v úrovni zdravotní péče ze 190 zemí dle profilu Světové zdravotnické organizace. V Indii existuje paralelně veřejný a soukromý zdravotnický sektor. Kvalita a přístup ke zdravotnictví se diametrálně liší ve velkých městech a na venkově, jakož i ve finančních možnostech pacientů. Zdraví je v Indii obchod. Jednolůžkový pokoj stojí kolem deseti tisíc rupií (asi tři tisíce korun) za den, což se rovná noci strávené v pětihvězdičkovém hotelu. Chudší lidé se musí spokojit s horšími zdravotnickými službami. Pro skutečně nemajetné žijící na hranici bídy je pak jakákoliv nemoc doslova finanční pohromou. Když se vyskytne závažnější problém, jde se maximálně za lékárníkem. Ten je první osobou, se kterou lidé své potíže konzultují. Koupit si volně prodejné léky je mnohdy levnější, než zajít k lékaři. Zdravotní péči si tedy musí návštěvník hradit sám v hotovosti. Obecně platí, že do Indie by se měli vydávat jen lidé v dobrém zdravotním stavu.
Očkování
Podle místa a plánované délky pobytu je třeba podstoupit některá očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A a B, tetanu, tyfu a měli byste také dostat dávku antimalarik. V některých oblastech Indie byl totiž zaznamenán větší výskyt malárie a horečky dengue. Bližší informace vám poskytne hygienická stanice. V zemi je třeba dávat rovněž pozor na to, co jíte, pokrmy by měly být dobře tepelně zpracované a vodu pijte raději pouze kupovanou balenou. Hrozí vám průjmová onemocnění. Vyvarujte se sladkostí, které se prodávají na ulici, dobře omývejte a loupejte ovoce i zeleninu a nepijte nápoje s ledem. Bylo by dobré, kdybyste s sebou měli vždy malou příruční lékárničku se základními léky proti horečce, průjmu, žaludečním nevolnostem, s dezinfekčním prostředkem, mastí, repelentem a další základní výbavou.
Veškeré informace jsou pouze informativního charakteru. Nenahrazují odbornou konzultaci u lékaře. Pokud jsou uvedeny průměrné ceny lékařského ošetření, tak se vychází z průměru v dané zemi. Ceny jsou orientační a mohou se v čase měnit.
Doprava
Turisté z České republiky pro cestu do Indie využijí leteckou přepravu, kterou zajišťuje společnost Air France s mezipřistáním v Paříži. Také letecká společnost KLM má dobré spojení do Dillí a Bombaje přes Amsterdam. Přes Curych se do Indie dostanete se společností Swiss Air. Česká letecká společnost ČSA pak nabízí lety do Bombaje ve spolupráci s Korean Air, proto bývá mezipřistání v Soulu. Indie má 4 mezinárodní letiště, a to v Bombaji, Kalkatě, Madrásu a Dillí. Cena letenky je variabilní od 10 000 - 13 000 Kč. Je potřeba číhat na nejvýhodnější nabídku. Většinou nabídka přijde od pelikan.cz nebo studentagency.cz. Během hlavní sezóny v období od října do března si rezervujte letenku dostatečně dopředu. Letecká doprava je vhodná a pohodlná také pro vnitrostátní dopravu.
Autobusová doprava je také dobrou a levnou volbou. Nicméně není až tak pohodlné a hodí se spíše pro kratší vzdálenosti. Také autobusy nebývají zrovna v nejlepším technickém stavu a jsou vesměs zastaralé, přeplněné a špinavé. Raději si zvolte expresní linky, které nabízí klimatizované autobusy s občerstvením a videem. Cena je ovšem vyšší.
Indie má jednu z nejstarších železničních sítí vůbec. Jde o nejvyužívanější způsob dopravy většiny Indů. Fungují zde 3 typy vlaků: rychlík, osobní a poštovní. Pro turisty je nejvhodnější rychlík, který je klimatizovaný a nezastavuje tak často jako vlaky osobní. Také vybavení a služby jsou na dobré úrovni. Těmito rychlíky jsou spojena všechna hlavní velká města, jako je Kalkata, Madrás, Bombaj, Dillí apod. Mezi nejmodernější vlaky patří Rajdhani Express, Shatabdi Express, jejichž rychlost dosahuje 130 km/h. Ceny jízdenek se liší v závislosti na využité třídě.
Ve větších městech můžete cestovat taxíkem, ale pozor na vyšší ceny pro turisty. V hlavní městě se také můžete přepravovat metrem. Zajímavým dopravním prostředkem je autorikša, prostředek na třech kolech pro dvě osoby.
Důležité informace před cestou
Pro vstup do země budete potřebovat cestovní pas ČR opatřený platným indickým vízem. Upozorňujeme na možné problémy se získáváním indických víz v Nepálu a na Srí Lance. Pokud plánujete cestu i po okolních státech, doporučujeme si vyřídit již v Praze 6 měsíční vízum pro více vstupů. Časová platnost cestovního pasu by měla přesahovat o minimálně 6 měsíců požadovanou dobu pobytu v Indii. Pokud s cestujícím cestuje i nezletilé dítě, které nemá vlastní pas, a je zapsáno v pase cestujícího, je nutno, aby indické vízum obsahovalo poznámku, že platí i pro dítě.
Pokud budete cestovat do Indie přes Afriku, Jižní Ameriku nebo Papuu Novou Guineu, musíte předložit platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Platnost potvrzení začíná 10. dnem po provedeném očkování. Cestovateli, který nepředloží toto potvrzení (mezinárodní očkovací průkaz), hrozí bez výjimky až šestidenní karanténa.
Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář, jehož první část slouží ke statistickým a evidenčním účelům a druhá část jako celní a devizové prohlášení. První část se odebírá u pasové kontroly, druhá část se odevzdá celníkům. V případě, že bylo vízum uděleno na dobu pobytu do 180 dní má povinnost přihlásit cizince k pobytu provozovatel ubytovacího zařízení. Za tím účelem musí cizinec v případě ubytování vyplnit příslušné údaje požadované rubrikami knihy ubytovaných hostů.
V Indii platí zákaz dovozu i vývozu valut i některých předmětů. Cestující musí oznámit dovoz peněz nebo jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku ekvivalentní 5.000 USD v hotovosti či 10.000 USD v cestovních šecích. Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Pokud cizinec vyváží více než 5.000 USD v hotovosti či 10.000 USD v cestovních šecích, musí prokázat jejich dovoz potvrzeným formulářem "Currency Declaration Form".
Pro celou oblast Indie platí zákaz držení a používání satelitních telefonů. Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky zahrnující: používané věci, fotoaparát či videokameru a maximálně pět filmů, notebook či kufříkový psací stroj, 2 páry brýlí, dalekohled apod. pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny, dále jiné předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR (tj. cca 700 Kč); v této sumě je zahrnuto maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů. Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty.
Průměrné ceny potravin
Ceny potravin Indie
Tabulka obsahuje ceny potravin Indii v roce 2015
Potravina |
Průměrná cena v INR |
Průměrná cena v CZK |
Mléko 1l |
40,30 INR |
15,80 CZK |
Chleba 500g |
24,20 INR |
9,50 CZK |
Rýže 1kg |
46,90 INR |
18,40 CZK |
Vejce 12ks |
53,30 INR |
20,90 CZK |
Sýr 1kg |
252,00 INR |
98,90 CZK |
Kuřecí prsa 1kg |
196,20 INR |
77,00 CZK |
Jablka 1kg |
126,40 INR |
49,60 CZK |
Pomeranče 1kg |
67,80 INR |
26,60 CZK |
Rajčata 1kg |
30,80 INR |
12,10 CZK |
Brambory 1kg |
24,70 INR |
9,70 CZK |
Salát 1 hlávka |
29,80 INR |
11,70 CZK |
Používané zásuvky
Elektrické zásuvky Indie
Indii se používají tyto typy elektrických zásuvek (elektrická redukce):
Typ C
Typ D
Typ M
Napětí: 230 V
Frekvence: 50 Hz
S tímto typem zásuvky se můžete u nás běžně setkat na tzv. rozdvojkách.
Tato zásuvka využívá tzv. Euro zástrčku.
U Eurozástrčky je dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm, což má využití pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.
S tímto typem se můžeme setkat hlavně v Evropě.
Napětí: 230 V
Frekvence: 50 Hz
Zásuvka typu D využívá zástrčku s trojicí kulatých kolíků uspořádaných do trojúhelníku. Průměr velkého kolíku je 7 mm a průměr malého je 5 mm. K této zásuvce existuje až 6 variant zástrček (různý rozměr, velikost proudu).Setkáte se s nimi především v některých afrických a asijských zemích.
Napětí: 230 V
Frekvence: 50 Hz
Zásuvka typu M je obdobou zásuvky typu D, někdy je považován za jeho variantu. Jedná se (spolu s typem D) o starý britský standard, který se však již v Británii nepoužívá.
Větší, zemnicí kolík má průměr 8,7 mm, dva menší kolíky průměr 7 mm. Vzdálenost kolíků od sebe je přibližně 27 mm. Typ M je dimenzován na odběr proudu do 15 A.
O Indii
Indie je pro české turisty stále velmi vzdálenou zemí, kterou spojujeme spíše s kuchyni či s Kryštofem Kolumbusem. Ten velmi toužil tuto obrovskou zemi navštívit a také se mu to podařilo. Indie je sedmou největší zemí planety s druhou největší populací po Číně. Jistě jste nevěděli, že je Indie rodištěm šachů, jsou zde základy goniometrie a trigonometrie, desítkové soustavy a soustavy pí. Možná by některé z vás nepřekvapil původ Kamasútry a centrum a vývoj jógy. Pokud se do Indie vydají čeští turisté většina z nich je nakloněna tomuto stylu života a touží se zdokonalit v této duchovní oblasti. Ochutnáte jejich čaj, koření nebo si zkusíte vegetariánský způsob stravování.
Safety index je 53% což je relativní vysoká bezpečnost. Je však důležité si hlídat osobní věci a peníze. Ty mějte vždy schované na skrytém místě například pod košilí, nebo ve vnitřní kapse. Zbytečně nenoste šperky a cennosti, které by přitahovaly pozornost a mějte u sebe vždy jen potřebnou finanční hotovost. Kameru nebo fotoaparát si neustále hlídejte a přidržujte. Na krádeže si dávejte pozor především v hromadné dopravě. Před cestou je dobré pořídit si kopie všech dokladů a uschovat je na odděleném místě.